www.vibank.pl > Bezpieczne inwestycje

Bezpieczne inwestycje

Wrzesień 18, 2011

W przeciwieństwie do akcji obligacje są dużo bezpieczniejszą inwestycją. Większość funduszy niskiego ryzyka inwestuje nawet 90% kapitału w obligacje. Jednak nie każdy wie, że obligacje to nic innego jak dokument stwierdzający fakt zaciągnięcia długu przez ich emitenta. Najważniejsze pytanie to- kto może emitować obligacje?
Obligacje emitować może kilka podmiotów zaczynając od rządu aż po prywatne przedsiębiorstwa. Najbezpieczniejszymi obligacjami są obligacje skarbu państwa. Nie muszą to być obligacje polskie, inwestor może również zainwestować chociażby w obligacje amerykańskie. Jednak tak jak w przypadku akcji tak samo w przypadku obligacji, im większe ryzyko ponosimy tym więcej możemy zyskać. Co prawda skala ryzyka różni się niż w przypadku akcji czy innych instrumentów pochodnych jednak należy o tym pamiętać, że ryzyko istnieje.

Ryzyko w przypadku obligacji wiąże się z tym, że emitent może nie wykupić od nas akcji po terminie wykupu. Szczególnie groźne jest tutaj ryzyko bankructwa. Dlatego jeśli chcemy zainwestować w coś pewnego powinniśmy postawić na obligacje skarbowe państw o pewnej sytuacji gospodarczej. Zaczynając od obligacji obarczonych najniższym ryzykiem możemy wymienić:

obligacje amerykańskie

obligacje skarbu państwa

obligacje komunalne

obligacje gminne

obligacje municypalne

obligacje korporacyjne.

Obligacje są notowane na trzech rynkach regulowanych są to :Giełda Papierów Wartościowych, BondSpot oraz rynek Catalyst. Na tym ostatnim możemy głównie się spotkać obligacjami korporacyjnymi i municypalnymi. Ze względu na to, że rynek ten jest jeszcze młody jest on bardzo słabo rozwinięty.

Zyski w przypadku obligacji są odsetki. Mogą być one naliczane na różne sposoby. Mogą być to obligacje zerokuponowe, obligacje o stałym oprocentowaniu oraz obligacje o zmiennym oprocentowaniu. Pierwsze sprzedawane są z dyskontem. W przypadku drugich inwestorowi przysługuje niezmienne oprocentowanie przez cały czas trwania obligacji. Ostatnie obligacje charakteryzują się tym, że odsetki zależy od określonego wskaźnika.

Wśród najpopularniejszych i najbezpieczniejszych obligacji skarbowych możemy wyróżnić:

pięcioletnie obligacje o stałym oprocentowaniu -OS

dwuletnie obligacje zerokuponowe -OK

dziesięcioletnie obligacje o stałym oprocentowaniu- DS

dziesięcioletnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu – DZ

dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu – DOS.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie3 komentarze

 

  1. Które inwestycje są bezpieczne? napisał(a):

    Jakie inwestycje według was są dzisiaj naprawdę bezpieczne? W co warto bezpiecznie dzisiaj inwestować? Piszcie swoje opinie i doświadczenia bo warto wiedzieć kto zna sposób na bezpieczne inwestowanie pieniędzy.

  2. Krzyś napisał(a):

    Bezpieczne inwestycje w obecnej sytuacji w Europie to tylko chwyt marketingowy. Możliwe, że złoto uchroni kogoś przed totalną utratą oszczędności.

  3. Sebek z Gdyni napisał(a):

    Moim zdaniem nie ma bezpiecznych inwestycji. Każda niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. Nawet obligacje skarbu państwa nie gwarantują bezpieczeństwa w dobie kryzysu. Po prostu jest to loteria

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Doradztwo inwestycyjne Xelion

Specjalnością firmy Xelion jest doradztwo inwestycyjne skierowane do klientów indywidualnych. Xelion oferuje także niektóre produkty bankowe, jednak nie trudni się...

Zamknij