www.vibank.pl > Czy cena złota wpływa na wartość złotej monety?

Czy cena złota wpływa na wartość złotej monety?

Listopad 15, 2011

W ostatnim czasie złoto bije rekordy popularności. Osoby dysponujące wolną gotówką, przeważnie lokują pieniądze w ten szlachetny kruszec. Sytuacja ta wynika w głównej mierze z tego, iż złoto to produkt inwestycyjny odporny na wahania koniunkturalne w światowej gospodarce.

Pewnie wielu z nas zastanawia się, czy wzrostowy trend ceny złota notowany na światowych giełdach przekłada się na wartość monet kolekcjonerskich. Cena złotej monety kolekcjonerskiej składa się z dwóch części. Mianowicie cena monety określana jest w oparciu o wartość kruszcu, z którego została wykonana, a także „wartość kolekcjonerska” tzn. rok emisji, wielkość nakładu, walory estetyczne, okoliczność wydania. Odpowiadając na pytanie zawarte w powyższym tekście należy wziąć pod uwagę fakt, iż możemy mieć do czynienia z monetami kolekcjonerskimi i bulionowymi.

Sprawdź więcej czy opłaca się inwestowanie w złoto

W mennicach bije się przeważnie monety kolekcjonerskie ze złota o próbie 900(90 procent monety stanowi czyste złoto). W przypadku tych monet duża rolę w cenie odgrywa wcześniej wspomniana „wartość kolekcjonerska”. Jednak największy współczynnik korelacji pomiędzy ceną złotego kruszcu, a ceną owej monety kolekcjonerskiej odnosi się do monet bulionowych(topione z niewielką domieszką miedzi). Monety bulionowe wybijane są w postaci sztabek złota.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie (1)

 

  1. Jasiek napisał(a):

    Wydaje mi się, że poza ceną złota największy wpływ na cenę monet ma np. ilość która została wybita i znalazła się w obiegu. Im rzadszy okaz, tym prawdopodobieństwo wyższej ceny

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Investors TFI

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Investros działa na polskim rynku od 1998 roku. Na początku spółka była znana jako DWS Polska TFI....

Zamknij