www.vibank.pl > Czy warto jeszcze inwestować w złoto ?

Czy warto jeszcze inwestować w złoto ?

Listopad 28, 2014

Tytułowa kwestia to niekończący się dylemat z jakim stale stykają się osoby zainteresowane pomnażaniem swoich oszczędności. Bez względu czy aktualny trend ceny tego kruszcu jest rosnący czy malejący to stale padają te same pytania : warto, czy nie warto inwestować. Gorączka złota szczególnie rozpala się w takich okresach gdy złoto bez przerw bije rekordy cenowe. Mimo, iż obecnie jesteśmy właśnie po okresie takich spektakularnych wzrostów to zainteresowanie tą formą lokowania pieniędzy wcale nie maleje.

złote sztabkiCzy warto zatem inwestować w złoto ? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od tego czego oczekuje potencjalny inwestor. Jeśli ktoś nastawiony jest tylko i wyłącznie na szybkie i wysokie zyski to trzeba wspomnieć, że złoto raczej nie pozwala na realizację takich planów. W prawdzie bywają okresy względnie długiej hossy cenowej na ten kruszec, jednak zdarza się to nie za często. Nawet w takich momentach wypracowanie czystego zysku nie należy do najprostszych zadań. Dowodem na to może być afera z firmą Amber Gold, która to mocno przeliczyła się z zarobkiem na złocie i skończyło się tak jak wszyscy wiedzą. Jest to też ostrzeżenie dla inwestorów przed zbyt wielkim hurraoptymizmem. Dziś – t.j. w końcówce 2014 roku raczej nikt szybko nie zarobi na inwestowaniu w złoto.

Do drugiej grupy zainteresowanych lokowaniem pieniędzy w złoto można zaliczyć inwestorów, którzy patrzą długoterminowo. Dla nich liczy się to w jaki sposób cena złota zachowa się przez najbliższe 10 lat. W takim okresie bardzo prawdopodobne jest, że inwestycja przyniesie większy zysk niż inne potencjalnie bezpieczne lokaty. Jednak takie działania ze względu na długi czas raczej nie jest stosowane przez prywatne osoby. Tutaj prędzej zarobków upatrują firmy i fundusze. Dla nich w większości nie liczy się nawet aktualny trend cenowy dlatego bez obaw mogą inwestować przy obecnym stanie cen złota.

Można jeszcze pokusić się o wytypowanie trzeciej grupy zainteresowanych inwestowaniem w złoto.  Dla nich planem nie są zyski a raczej zabezpieczenie wartości zgromadzonych lokat przed zbytnią dewaluacją czy nawet stratą. W tym przypadku także nie najistotniejszą kwestią jest bieżąca perspektywa zmian cen złota.

Jak widać obecnie ogólnie warto inwestować w złoto – czy to w celu zarobku długoterminowego, czy dywersyfikacji lokat. Przy tym nie należy się nastawiać na szybkie zyski.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Inwestycja w białe trufle

Włoska kuchnia to nie tylko smaczne dania z makaronu i różne rodzaje pizzy. Kiedy przychodzi jesień to swój triumf w...

Zamknij