www.vibank.pl > Czym są obligacje? – rodzaje obligacji

Czym są obligacje? – rodzaje obligacji

Luty 9, 2012

Obligacje to papiery dłużne, które emitowane są przez różne podmioty. Emitentami obligacji mogą być samorządy terytorialne, Skarb Państwa lub podmioty prywatne.

Obligacje emitowane są w seriach i ich posiadaczom praktycznie nie dają żadnych praw-takich jak np. współwłasność. Można jedynie powiedzieć, że papiery dłużne reprezentują prawa majątkowe, które są podzielone na równą liczbę jednostek. Każdy emitent papierów wartościowych jest dłużnikiem wobec nabywców jednostek obligacji. To znaczy zobligowany jest do spełnienia określonego świadczenia-najczęściej jest to wypłacenie wynagrodzenia za pożyczony kapitał.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, podstawowy podział obligacji wyznacza rodzaj emitenta. W ramach tego podziału wyróżniamy obligacje skarbowe-rządowe, obligacje komunalne(emitent: jednostki samorządów terytorialnych) oraz papiery dłużne podmiotów prywatnych.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
AVIVA – subfundusz inwestycyjny

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Aviva należy do największych tego typu instytucji na świecie. Z ich usług korzysta ponad 53 miliony klientów....

Zamknij