www.vibank.pl > Czym są obligacje skarbowe

Czym są obligacje skarbowe

Luty 13, 2012

Tak jak sama nazwa wskazuje. Obligacje Skarbowe są emitowane przez Skarb Państwa. Poprzez emisję papierów dłużnych, rząd pozyskuje środki pieniężne z zewnątrz.

Pieniądze z emisji wydatkowane są zazwyczaj na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w sektorze publicznym. Chodzi na przykład o inwestycje drogowe, obsługę zaciągniętego wcześniej długu, wydatki na ochronę zdrowia i oświatę. Skarb Państwa emitując papiery dłużne, staje się dłużnikiem wobec nabywców. Wówczas, gdy przypada termin zapadalności obligacji, Skarb Państwa wypłaca zaangażowany przez inwestorów kapitał plus wypracowane odsetki.

Jest to bezpieczna forma lokowania oszczędności. O bezpieczeństwie świadczy fakt, że Skarb Państwa odpowiada za te inwestycje całym majątkiem. Skarb Państwa oferuje cyklicznie papiery wartościowe o różnych terminach zapadalności: 2, 3, 4 i 10 letnich. Zatem mamy do czynienia  ze średnio i długo okresowym terminem inwestycyjnym.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie3 komentarze

 

 1. Obligacje skarbowe czy warto ? napisał(a):

  Jak najlepiej zainwestować 100 tys zł ?
  Potrzebuję taką kwotę bezpiecznie ulokować na 2 lata. Pomyślałam nad tym, żeby kupić obligacje skarbowe. Czy ktoś z tu obecnych może ma jakieś doświadczenia ?
  Jak wychodzi się na tym realnie ?

 2. Franek napisał(a):

  Obligacje skarbowe cieszą się opinią jednego z najbardziej bezpiecznych i pewnych sposobów na lokowanie oszczędności. Moim zdaniem są bardziej pewne niż lokaty w złoto, o których tak ostatnio dużo się mówi.

 3. sssdd napisał(a):

  przy odrobinie sprytu można całkiem dobrze zarobić na obligacjach 10 letnich na pewno lepiej niz na wszystkich programach systematycznego oszczędzania. CI co kupili 10 latki w tamtym roku mają teraz ponad 7 % niemal czystego zysku. a programy oszczędnośćiowe wpłaca ktoś np 300zł/mc różne opłaty 20-30 zł msc to ile muszą akcje czy tesz obl. zarobić oby osiągnąc 7% a nawet jeśli to na koniec dojdzie jeszcz 19% podatku. uważam , że spokojnie 10-20 % swoich oszczędnosci można lokować w obligacje SP

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Doradztwo inwestycyjne Xelion

Specjalnością firmy Xelion jest doradztwo inwestycyjne skierowane do klientów indywidualnych. Xelion oferuje także niektóre produkty bankowe, jednak nie trudni się...

Zamknij