www.vibank.pl > Ile można zarobić na inwestycji, lokacie w złoto?

Ile można zarobić na inwestycji, lokacie w złoto?

Sierpień 31, 2011

Złoto to kruszec, który budzi emocje od wieków i jest symbolem bogactwa. Pierwsza „Gorączka złota” kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Mianowicie w XIX wieku w Karolinie Północnej Conrad Reed znalazł spory 8 kilogramowy kawałek tego cennego metalu. Wówczas zaczęły się gorączkowe poszukiwania złota na tym terenie. Współcześnie też mamy do czynienia z gorączką złota. Objawia się ona w dynamice wzrostu ceny za uncję złotego kruszcu, notowanej od początku XXI wieku. Złoto jest to sprawdzony kruszec jako zabezpieczenie realnej wartości pieniądza. Takie rezerwy wszystkich banków na świecie stanowią 30 tysięcy ton złota. Rosnąca cena za uncję złota to przede wszystkim wynik przewagi popytu nad podażą. Oszacowano, że rocznie na świecie wydobywa się 2,5 tysiąca ton złota-do tej pory wydobyto ok. 150 tysięcy ton.

Największymi producentami złota na świecie są: Chiny-320 ton rocznie, USA-223 ton rocznie i Australia-222 ton rocznie. W 1990 roku cena za uncję złota wynosiła nieco ponad 500 dolarów amerykańskich. Obecnie uncja złotego kruszcu kosztuje blisko 1800 dolarów amerykańskich. W Polsce można inwestować w złoto za pomocą produktów strukturyzowanych lub poprzez fizyczny zakup tego metalu. Jedynym bankiem komercyjnym, który prowadzi fizyczną sprzedaż złota w Polsce jest Raiffeisen Bank(sztabki złota sprowadzane są z mennicy austriackiej. Jednak najczęściej Polacy kupują monety.

Jak i ile można zarobić na złocie?

– kupując złote monety (cena grama złota w monecie jest średnio droższa o 7 procent niż w sztabie) – zysk zależy od rodzaju wydawanej monety np. złota moneta wydana z okazji 25 lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w 2003 roku dziś jest warta ponad 4 tys. zł, a w chwili wydania jej cena wynosiła 940 zł)
– fizyczny zakup złota (1 kg złota kosztuje ok. 164 tysiące złotych) -w ostatnim roku cena za uncję(ok. 0,03 kg)  złota wzrosła o ponad 48 procent
– inwestycje w fundusze złota(np. Investor Gold FIZ: stopa zwrotu za okres od 30.09.2006 do 31.07.2011 wyniosła 203,92 procent)
– inwestycja w produkty strukturyzowane oparte na złocie (np. Lokaty złotowe w Amber Gold: zysk od 10 do 15 procent w skali roku)
– kontrakty na złoto (np. kupno kontraktów na złoto, na platformie xtb.pl, zarabiamy na kontraktach różnic kursowych CFD, kontrakty opiewają na 10 uncji złota-zatem wzrost ceny za uncję o 1 USD powiększa wartość naszego kontraktu o 10 USD, dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej można wypracować zysk rzędu 20 procent na tydzień)

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie14 komentarzy

 

 1. NN napisał(a):

  Powiem szczerze, że zaciekawiła mnie inwestycja w złoto(fizyczny zakup). Nie mam takiej wiedzy ekonomicznej, żeby lokować kapitał na kontraktach…..patrząc na dynamikę wzrostów cen złota to jest to bardzo zyskowna inwestycja-nawet jeśli będziemy posiadaczami kilkudziesięciu gram tego surowca!proszę o wyjaśnienie warunków kupna złota w Raiffeisen Banku

 2. Kazimierz napisał(a):

  Zarabianie na złocie od zawsze było opłacalne i jeszcze chyba nikt nigdy na tym nie stracił w dłuższej perspektywie. Ile można zarobić na złocie to chyba zależy także od stanu gospodarki światowej. Teraz jak wiadomo jest kryzys i an złocie zarabia się znakomicie ponieważ drożeje w strasznym tempie.

 3. Stefano napisał(a):

  Czy warto inwestować pieniądze w złoto? Zdecydowanie tak. Złoto od zawsze tylko idzie w górę i nawet jak przez jakiś czas jest przewartościowane i trochę spadnie to na przestrzeni lat zawsze będziemy na złocie do przodu.

 4. admin napisał(a):

  Zgadza się, lokaty w złoto to najbardziej stabilna i bezpieczna inwestycja pieniędzy. Nie liczmy na kokosy, ale śpijmy spokojnie 🙂 Inwestowanie w złote sztabki to coś co można śmiało polecić każdemu kto ma wolne środki i chce ulokować gotówkę. Inwestowanie w fundusze w złoto także daje dobre rezultaty i nie wymaga angażowania się.

 5. poznaniak napisał(a):

  jak już chcemy przeznaczyć dużą kwotę pieniędzy na taką lokatę to radzę zastanowić się nad fizycznym zakupem złota(nie mówię tu o kilogramowych bryłach)-ale wiem, że można kupić kilka gram!wówczas nasza inwestycja ma prestiż i nie ponosimy kosztów transakcyjnych

 6. TOMASZ napisał(a):

  TYLKO OBLIGACJE SKARBU PAŃSTWA!!!!!!
  NIE DODRUKUJĄ PAPIERKÓW,NIE WYWOŁAJĄ WOJNY,RĘCZĄ GŁOWĄ ZA SWOJE DŁUGI,TYLKO OBLIGACJE!!!!

 7. tony napisał(a):

  Lokata w złoto ma rację bytu, ale jak się te złoto posiada namacalnie. „Zakup” złota za pośrednictwem firm inwestujących w nie, jak dla mnie jest kontrowersyjny. Firmy mogą zbankrutować i gdzie wtedy będzie to złoto ??

 8. Jak założyć lokatę w złoto? napisał(a):

  Szukam gdzie i jak założyć najlepszą lokatę w złoto. Czy wicie kto ma dobre lokaty złotowe i czy warto zakładać lokaty na złoto? Ile można zarobić na lokacie w złoto w Polsce?

 9. Lukas napisał(a):

  Zwróć uwagę na Amber Gold. Tam można ulokować pieniędze na lokacie inwestując w złoto. Kazda lokata jest ubezpieczona wtużir concordia capital s.a. Jest gwarancja zwrotu kapitału plus odsetki rzędu 10 – 15% zalezy na którą lokate dasz. Nie korzystałem jeszcze z tego ale planuje na początku przyszłego roku bo wtedy konczy mi sie lokata w banku. Wpisz w google i wejdziesz na ich strone wtedy wszysktiego sie dowiesz

 10. Wlodek napisał(a):

  Witam ja kozystalem z AMBER GOLD zainwestowalem 20tys w zloto na rok dostalem z powrotem po roku 22tys 400zł ,jestem zadowolony z inwestycji. Polecam.

 11. Ksenuendo napisał(a):

  Ehh… Złoto jest przewartościowane. Nie jest powiedziane, że nie stanieje w tym roku, a wówczas zyski okażą się rozczarowujące… Pewniejsza jest inwestycja w obligacje, a z alternatywnych inwestycji wolałbym np. Wino lub Whisky bądź nawet dzieła sztuki.

 12. po ile złoto napisał(a):

  Możliwe, że złoto jest przewartościowane, ale dlaczego ma niby stanieć ?
  Wszystko na to wskazuje, że Euro poleci do kosza, być może Unia Europejska się rozpadnie , to raczej pozytywne wieści dla cen złota.
  Nie ma najmniejszych szans na nagłe i cudowne ozdrowienie Unii, zatem cena złota jest bezpieczna i będzie rosła.

 13. Lokata w złoto napisał(a):

  Ostatnio coś w tym jest. Wszyscy moi znajomi interesują się złotem. Większość z nich jednak wybiera lokaty w złoto Amber Gold, jednak dla mnie to zbyt ryzykowne.
  Najprawdopodobniej sama zakupię złoto certyfikowane za pośrednictwem banku.

 14. Ekolog napisał(a):

  A to jeszcze na złocie da się zarobić? Przecież osiąga ono już takie zawrotne ceny, że raczej chyba jest mało prawdopodobne żeby jeszcze zdrożało, więc chyba szansa zarobku jest mizerna…

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Wealth Solutions

Wealth Solutions jest spółką doradztwa finansowego , która charakteryzuje się oferowaniem własnych produktów inwestycyjnych. Firmę na rynku inwestycji wyróżniają takie...

Zamknij