www.vibank.pl > Jak chronić swoje oszczędności przed inflacją?

Jak chronić swoje oszczędności przed inflacją?

Grudzień 15, 2011

Inflacja w Polsce znów przyśpieszyła. W listopadzie bieżącego roku, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego;  ceny konsumpcyjne wzrosły o 4,8 procent.

Na dynamikę wskaźnika inflacji największy wpływ miał wzrost cen paliw, ochrony zdrowia i edukacji. Negatywnym aspektem wysokiej inflacji jest spadek realnej wartości pieniądza(za te same pieniądze możemy kupić coraz mniej); znacząco uszczuplają się także oszczędności trzymane na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. Przy wysokiej inflacji nie ma co liczyć na ekspansywną politykę pieniężną państwa. To kolejna zła wiadomość dla konsumentów, bowiem koszty kredytowania nie spadną w najbliższym czasie.

Wiele osób zastanawia się jak skutecznie ochronić siłę nabywcza nagromadzonych oszczędności. Najprostszym sposobem jest przeniesienie środków pieniężnych na konto oszczędnościowe w banku. Ten sposób nie zawsze okazuje się efektywny: np. jedno z najlepszych obecnie na rynku konto oszczędnościowych w Banku BGŻ oprocentowane jest 4,6 procent w skali roku. Nadzieję na utrzymanie aktualnej siły nabywczej pieniądza dają jednak lokaty terminowe w bankach- np. średnie oprocentowanie lokat 3 miesięcznych w polskim sektorze bankowym wynosi ok. 7 procent netto w skali rocznej.

Chcąc pokonać inflację, nie należy zapominać o bezpośredniej inwestycji w złoto (ponadprzeciętne zyski notowane nawet w czasach dekoniunktury). W tym przypadku warto zamienic oszczędności na sztabki złota, na złote monety kolekcjonerskie lub na zabytkową, złotą biżuterię.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie2 komentarze

 

 1. Złoto recepta na inflację? napisał(a):

  Wszyscy ciągle trąbią o tym złocie i trąbią… Ja nie jestem do końca przekonany czy to taki złoty środek na szalejąca inflację.

 2. Jak chronić pieniądze przed utratą napisał(a):

  Zapewne nie będę zbyt oryginalny w swoim twierdzeniu, ale według mnie w obecnych czasach można zapomnieć o chronieniu oszczędności przed inflacją.

  Oszczędności trzeba chronić przed całkowitą utratą.

  Tylko inwestowanie w coś co będzie zawsze miało wartość jest bezpieczne.

  Inwestycje w złoto powinny być jedną z poważniejszych rzeczy.

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Wealth Solutions

Wealth Solutions jest spółką doradztwa finansowego , która charakteryzuje się oferowaniem własnych produktów inwestycyjnych. Firmę na rynku inwestycji wyróżniają takie...

Zamknij