www.vibank.pl > Jak inwestować pieniądze?

Jak inwestować pieniądze?

Sierpień 25, 2011

Inwestowanie nieodmiennie kojarzy się z ryzykiem, które może odstraszyć już na starcie. Po co przelewać bowiem swoje środki na konto, skoro je stracę? Czy nie lepiej je upłynnić, skoro oprocentowanie różnych usług finansowych nie gwarantuje wysokiego przychodu? Szkopuł w tym, aby nie popaść w skrajności. i kierować się logicznymi przesłankami, Mądre inwestowanie jest możliwe, należy tylko znaleźć właściwy klucz, według którego będę postępować.

Pierwsza wskazówka dotycząca tego jak inwestować pieniądze porusza przede wszystkim rozejrzenia się po rynku produktów międzybankowych i znalezienia dla siebie najlepszej alternatywy. Jak wiadomo jest ich wiele: giełda, akcje, obligacje skarbowe, nieruchomości, metale szlachetne, fundusze inwestycyjne czy w pozostałe aktywa, lokaty i konta oszczędnościowe. Każde z nich ma swój określony procent i wymagania, które określają to, jakie będą prognostyczne przychody. Spekulacje niepotrzebne, jeśli chcę się przekonać jak to wygląda od kuchni powinnam sprawdzić to z autopsji.

Inwestowanie zawiera w sobie pewną charakterystyczną cechę: może być aktywne, lub pasywne. Jaki sposób kapitalizowania swoich środków wybierze zainteresowany zależy wyłącznie od niego. W przypadku funduszy inwestycyjnych, czy emerytalnych decyduje się on na współpracę z danym towarzystwem. Określa też, jaki sposób agresywności ten dialog przybierze. Ulokowanie swojego kapitału w obligacjach skarbowych, które są notowane na giełdzie jako „pewniaki” to bezpieczny sposób, podobnie do polisy, która co miesiąc generuje przychód dzięki wpłacaniu kolejnych składek. Wykupienie akcji, które choć nie są znane na rynku, ale prognostycznie mogą osiągnąć sukces daje większą szansę na szybszy przyrost gotówki, z jednoczesnym ryzykiem utraty części wpłaconego kapitału.

Dziś na rynku najwyższym stopniem zainteresowania cieszy się złoto. Kruszywo już od ponad 11 lat generuje coraz większą wartość i pomimo okresowych tendencji spadkowych zawsze stanowi bezpieczną lokatę kapitału. Tylko w tym roku cenniki za metale szlachetne poszybowały w górę o blisko 22%. Spowodowali to sami inwestorzy, którzy w dobie niepewności skutkiem labilności walut poszukują mniej ryzykownych sposobów inwestycyjnych. Dla potwierdzenia nie należy daleko szukać: wystarczy sprawdzić ile kosztują złote obroczki dziś, a ile z końcem 2000 roku. Wartość zawsze pozostaje tutaj w cenie.

Miarodajne zyski może również przynieść inwestowanie w nieruchomości. Te są co prawda rentowne w dłuższej perspektywie czasu, ale lokata kapitału w mieszkanie, czy działkę pod budowę jest jak najbardziej zasadna. Wielu rolników  sprzedaje mało urodzajne grunta pod budowę działek i otrzymuje za to ogromne pieniądze. Inwestor kupujący wie, że choć na starcie będzie musiał łożyć z własnej kieszeni, to na przestrzeni lat te koszta mu się zwrócą i zdublują. Ktoś przecież kupi postawione tutaj mieszkanie, ktoś będzie płacić czynsz za wynajem. Gotówka pozostanie zatem w obiegu, a na konto inwestującego będą wpływać środki.

Nie ma jednoznacznej wskazówki, która kierowałaby na to jak inwestować. Należy przede wszystkim pozostawać na bieżąco z zagadnieniem lokalnych finansów i co najważniejsze – inwestować w samego siebie (np. własna działalność gospodarcza). Ten proces z pewnością zapulsuje ogromnym procentem doświadczenia i zysku, bo tam, gdzie praca, znajdą się również profity.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie3 komentarze

 

  1. admin napisał(a):

    Ważne żeby robić to na czym się znamy. Jeśli nie znamy się na inwestowaniu pieniędzy i chcemy żeby były one bezpieczne to zlećmy to wyspecjalizowanej firmie. Na vibank.pl opisaliśmy już kilka najważniejszych instytucji , które możemy polecić.

  2. makler napisał(a):

    Dokładnie!kiedy jest dobra koniunktura na rynku to każdemu wydaje się, że umie inwestować np. na giełdzie bo prawie każdy zakup przynosi zysk. Schody zaczynają się dopiero w chwili załamania rynkowego-niektórzy panicznie uciekają od jednej inwestycji i kolejny raz nieumiejętnie lokują pieniądze. W początkowej fazie inwestowania najlepiej jest poradzić się fachowców!

  3. Zombek napisał(a):

    Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności. Jest to dobry sposób na inwestowanie pieniędzy. W wielu miejscowościach brakuje lokali takich w stylu domu weselnego http://www.kbprojekt.pl/projekty_domow_weselnych.php , w których można organizować wesela. Dobrym pomysłem jest też otwarcie pensjonatu, trzeba tylko dobrze przemyśleć lokalizację (najlepsza będzie w miejscu atrakcyjnym turystycznie).

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Inwestycje w certyfikaty na złoto – Raiffeisen Centrobank RCB

Czy można inwestować pieniądze i zarabiać na certyfikatach w złoto?

Zamknij