www.vibank.pl > Na czym polega inwestycja w fundusze?

Na czym polega inwestycja w fundusze?

Wrzesień 21, 2011

Inwestycja w fundusze jest określana mianem zbiorowej inwestycji. Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, która oferuje jednostki uczestnictwa danego funduszu. Fundusz lokuje nagromadzone od klientów środki pieniężne w różne aktywa np. papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe. Uczestnikami funduszu inwestycyjnego mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne m.in. miasta, gminy lub przedsiębiorstwa. Fundusze w złoto działają w myśl określonej, w statucie polityki inwestycyjnej. Z tą różnicą, że fundusze zamknięte mogą dowolnie określać cele inwestycyjne.
Jakie cele inwestycyjne stawiają sobie najczęściej  fundusze?

– zapewnienie realnej ochrony wartości aktywów funduszu
– uzyskiwanie przychodów z lokat netto funduszu
– podnoszenie wartości aktywów poprzez zwiększenie wartości lokat

Jak przystąpić do funduszu inwestycyjnego?

Najprościej mówiąc, aby przystąpić do danego funduszu należy dokonać wpłaty pieniężnej na poczet funduszu. Po takiej wpłacie, kwota pieniężna przeliczana jest na jednostki uczestnictwa-fundusz otwarty lub na certyfikaty inwestycyjne- fundusz zamknięty. Ilość posiadanych jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych określa udział w majątku funduszu. Niektóre fundusze warunkują wejście do inwestycji wpłatą w postaci papierów wartościowych.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie2 komentarze

 

  1. kaŚka napisał(a):

    Czy może mi ktoś wyjaśnić jak i gdzie kupuje się jednostki uczestnictwa w funduszach?mam trochę zaskórniaków; lokaty mają marne oprocentowanie więc zdecydowałam się na fundusze. Mam konto w MultiBanku i ciekawi mnie czy muszę założyć do tego jakiś rachunek maklerski. Proszę o komentarz bo nie chce mi się chodzić do placówki bankowej…..

  2. radoart napisał(a):

    Ja np. wysyłając wniosek do mBanku, otworzyłem sobie konto inwestycyjne SFI i tam kupuje sobie jednostki przeróżnych funduszy inwestycyjnych.
    Zorientuj się czy w twoim banku można otworzyć konto SFI

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Aviva

Grupa Aviva Sp. z o.o należy do międzynarodowej instytucji ubezpieczeniowo-finansowej Aviva(I w Wielkiej Brytanii i VI na świecie ubezpieczyciel). Dawniej...

Zamknij