www.vibank.pl > Od czego zależy cena złota w Polsce?

Od czego zależy cena złota w Polsce?

Kwiecień 2, 2012

Wielu początkujących inwestorów planujących skorzystać z lokat w metale szlachetne zastanawia się nad tym jak kształtowana jest ich cena. Oczywiście to nad czym się skupiają najbardziej, to cena złota.
Cena złotego kruszcu w Polsce jest zależna od dwóch głównych czynników. Po pierwsze na cenę złota wpływa aktualny poziom kursu walutowego USD/PLN. Drugim,bardzo  ważnym czynnikiem są oczywiście notowania złota na giełdzie towarowej w Londynie. Jeśli chodzi o notowania giełdowe to w tym przypadku poziomy cen ustalane są dwa razy dziennie, na specjalnie zorganizowanej konferencji. Każdego dnia o godzinie 12 i 17, zbierają się przedstawiciele największych instytucji handlujących złotem w celu ustalenia notowań – tak ważnych dla wielu inwestorów na całym świecie. Do wspomnianych instytucji zalicza się HSBC, ScotiaMocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, a także Societe Generale. Dopiero na podstawie danych z Wielkiej Brytanii Mennica Polska ustala cenę sztabek złota.

Przypominamy, że cena złota na giełdach światowych podawana jest w dolarach amerykańskich. Natomiast jednostką masy w handlu metalami szlachetnymi jest uncja trojańska (1 uncja trojańska odpowiada ok. 31,1 grama).

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie (1)

 

  1. Gorączka złota napisał(a):

    Czy to nie jest tak, że złoto będzie drożało do pewnego momentu, a potem nagle jego cena zacznie spadać? Zastanawiam się jak to jest. Przecież chyba jest jakaś maksymalna cena, którą złoto może osiągnąć? Jakiś limit istnieje, nieprawdaż?

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Inwestycje w certyfikaty na złoto – Raiffeisen Centrobank RCB

Czy można inwestować pieniądze i zarabiać na certyfikatach w złoto?

Zamknij