www.vibank.pl > Od czego zależy i co wpływa na ceny złota

Od czego zależy i co wpływa na ceny złota

Styczeń 11, 2012

Ceny złota biją wszelkie rekordy. Po ostatnich podwyżkach, nikt nie spodziewał się kolejnych wzrostów. W złoto nie inwestują już tylko wielcy inwestorzy ale również klienci indywidualni. W Polsce ten kruszec z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Szacuje się, że w ostatnim czasie w Polsce sprzedano prawie tonę tego surowca. Popytem cieszą się nie tylko sztabki złota ale również złote monety jak i wyroby jubilerskie.
Jeszcze nie tak dawno uncja złota kosztowała 869,75 dolarów.Na początku grudnia 2010 roku  ceny unicji wzrosły do poziomu 1218,25 dolarów.  Tylko w ciągu ostatniego roku na złocie można było zyskać aż 28,64%.

Co wpływa na takie ceny złota? W jakiej formie złoto Polacy najchętniej kupują?

Przede wszystkim tak wysokie ceny kruszca są efektem osłabienia dolara. Od marca 2011 roku dolar systematycznie traci w stosunku do euro. Inwestorzy przenosili się  z waluty na bardziej stabilne surowce. Im dolar bardziej traci tym złoto więcej zwyżkuje. Ponadto na to jaka jest cena złota mają wpływ również fundusze inwestycyjne. Inwestorzy zaczęli pożyczać pieniądze w słabej walucie i inwestować w złoto. Dzięki temu zyskiwali podwójnie. Proces ten nazywa się popularnie carry trade. Cary trade ma to do siebie, że zarabiamy po pierwsze na spadku wartości waluty, po drugie na wzroście cen aktywa, w które zainwestowaliśmy. Carry trade nie dotyczy tylko złota ale również  ropy naftowej, miedzi i innych surowców.

Dlaczego w Polsce tak popularna stała się inwestycja w złoto?

Popularność złota nie wynika tylko i wyłącznie z jego rosnącej wartości. Bowiem zarobić mniej lub więcej można na niemal każdym surowcu. Problem pojawia się w momencie wykupu danego surowca. Złoto może kupić każdy. Przeciętny Polak jednak będzie miał problem z zakupem baryłki ropy. Rynek złota jest bardziej uniwersalny. Inwestować może każdy. Złoto można kupić w różnej postaci. Szacuje się, że na zakup sztabek z Mennicy decyduje się tylko 60% inwestorów indywidualnych.

Sprzedaż sztabek złota rośnie szczególnie w okresie świątecznym. Sporo Polaków jako prezent kupuje sztabkę złota. Polacy uważają złoto jako bezpieczną lokatę. Poza tym sztabka złota postrzegana jest jako bardziej prestiżowa niż np. złota bransoleta czy pierścionek. Ponadto złoto w sztabkach łatwiej upłynnić. Ostatnio jeden z inwestorów indywidualnych zakupił złoto w Mennicy o wartości 1 miliona euro. Po podbiór przyjechał on samochodem dostawczym, a złoto było ładowane za pomocą wózka widłowego.
No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie2 komentarze

 

  1. złotówa napisał(a):

    Trudno jest teraz ocenić racjonalnie co wpływa na cenę złota. Znów mamy do czynienia ze światową bańką spekulacyjną….w 2008 roku instytucje finansowe też nadmiernie inwestowały w jedne aktywa-nieruchomości. Wszyscy wiemy jak to się skończyło!!!

  2. Złoto Wrocław napisał(a):

    W złoto jeszcze opłaca się inwestować, ale myślę, że to już się kończy… podobnie jak to kiedyś miało miejsce z nieruchomościami. Okres, kiedy kura znosi złote jajka nie może trwać wiecznie, tak więc trzeba się przygotować, że niedługo co innego będzie na topie jeśli chodzi o inwestycje.

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Doradcy inwestycyjni w Expander

W założeniu doradcy finansowi wybierają dla klientów optymalne rozwiązania finansowe. W tym celu biura doradztwa finansowego powinny mieć przegląd całego...

Zamknij