www.vibank.pl > W które akcje inwestować

W które akcje inwestować

Wrzesień 17, 2011

Zanim zaczniemy inwestować w akcje powinniśmy się zastanowić w jakie akcje chcielibyśmy zainwestować. Jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść i jakich zysków oczekujemy. Zanim więc rozpoczniemy swoją przygodę na GPW powinniśmy się dowiedzieć co to jest analiza portfelowa i do czego służy.

W jakie akcje warto inwestować?

Z własnego doświadczenia wiem, że nie wielu inwestorów indywidualnych stosuje to narzędzie. Analiza portfelowa niestety jest dość skomplikowana matematycznie, dlatego też bawią się w nią głównie inwestorzy instytucjonalni. Dzięki tej metodzie będziemy potrafili sobie odpowiedzieć na pytanie w ile akcji danej spółki warto zainwestować.

Przypuśćmy, że chcemy zainwestować 25 tysięcy złotych. Dzięki wcześniejszej analizie wiemy, że na rynku kapitałowym spodziewana jest hossa, tak więc stawiamy wszystkie nasze oszczędności na zakup akcji małych spółek. Spośród dostępnych wybraliśmy 5 naszym zdaniem najlepszych spółek. Naszym zdaniem akcje tych spółek będą drożeć. Skąd jednak będziemy wiedzieć, ile akcji danej spółki powinniśmy kupić by zminimalizować ryzyko? Jak ocenimy, które walory są bardziej opłacalne od innych? Właśnie to pozwoli nam stwierdzić analiza portfelowa.

Budując nasz portfel akcji pamiętajmy zawsze by inwestować pieniądze w akcje różnych spółek. Większa ilość akcji różnych spółek z różnych branży pozwoli na zminimalizowanie ryzyka. Jeśli zainwestujemy większość naszych pieniędzy w akcje tylko jednej spółki, to istnieje ryzyko, że ceny tych akcji spadną o 10%. Jeśli zdywersyfikujemy nasz portfel i zainwestujemy w akcje kilku spółek, prawdopodobieństwo, że wszystkie akcje spadną jest dużo mniejsze. Należy przy tym pamiętać, że nie możemy również nadmiernie zdywersyfikować portfel. Overdiversification ma jeden duży minus. Nikt, żaden inwestor indywidualny nie jest w stanie monitorować notowań zbyt dużo spółek jednocześnie. Poza tym jeśli zdecydujemy się kupować małe pakiety akcji różnych firm wzrosną nam znacznie koszty transakcyjne. Tak więc jak dobrze zainwestować i maksymalnie zminimalizować ryzyko?

Według specjalistów każdy inwestor decydujący się na inwestycje w akcje powinien w swoim portfelu posiadać od 10 do maksymalnie 18 akcji różnych spółek. Jest to optimum. Jeśli inwestor posiada od 15 do 18 papierów wartościowych różnych spółek wówczas redukuje on zmienność stopy zwrotu o 50% zaś eliminacji prawie 90%.

Musimy jeszcze pamiętać, że nie wszystkie akcje zapewniają nam taką samą dywersyfikację. Trzeba uważać kupując akcje spółek działających w podobnej branży. Kursy ich akcji mogą być bardzo silnie skorelowane. Dlatego warto inwestować w akcje spółek ujemnie skorelowanych. W takim przypadku spadkowi kursu akcji jednej spółki będzie towarzyszył wzrost kursu akcji drugiej spółki.

No votes yet.
Please wait...

Tagi:
Kategoria: Porady finansowe

Opinie (1)

 

  1. tanie akcje napisał(a):

    Inwestowanie na giełdzie w akcje to zadanie dla doświadczonych osób. Kiedyś myślałem, że do takich się zaliczam i straciłem kilkanaście tysięcy.

Wpisz opinię

*

Przeczytaj inne:
Money Makers

Money Makers to firma trudniąca się zarządzaniem inwestycjami. Doradcy finansowi Money Makers swoje pierwsze kroki stawiali w Grupie ING i...

Zamknij